Vytláčanie akné. Je vôbec správne a ako naňho?
Akné je jedno z najčastejších kožných ochorení, ktoré je spojené najmä s pubertálnym vekom. Postihuje viac ako 85 % tínedžerov a vytláčanie akné je pravidelným programom väčšiny z nich do veku priemerne 20 rokov. Je vytláčanie akné správny postup ako sa zbaviť akné? Priblížime vám výhody aj nevýhody tohto spôsobu boja s vyrážkami a zhrnieme tipy, ako problémom s akné predchádzať. Okrem jeho vytláčania totiž spočíva liečba akné aj v používaní vhodnej kozmetiky, dodržiavaní zdravého životného štýlu a správnej starostlivosti o pleť.
OBSAH ČLÁNKU:
- Akné na tvári. Čo to vlastne je, prečo a ako vzniká?
- Ako sa zbaviť akné? Obľúbené vytláčanie nie je vždy najlepšia cesta
- Následky nesprávneho vytláčania akné
- Ako predchádzať problémom s akné?
- V čom spočíva liečba akné?
Akné na tvári. Čo to vlastne je, prečo a ako vzniká?
Akné patrí medzi najbežnejšie dermatologické diagnózy. Je to chronické zápalové ochorenie kože najčastejšie sa vyskytujúce sa na tvári, no objavuje sa aj na ramenách, chrbte a hrudi. Vzniká a zhoršuje sa vplyvom rôznych vonkajších aj vnútorných faktorov. Mazové žľazy sú stimulované k zvýšenej tvorbe mazu, ktorý sa v spojení s odumretými kožnými bunkami hromadí v pokožke a vytvára podmienky na vznik akné. Následne sa vďaka množeniu baktérií spustí zápalový proces a reakciou imunitného systému je začervenanie, opuch a bolestivé vyrážky.
Aké sú príčiny vzniku akné?
- Hormonálne zmeny
Hormonálne zmeny sú najčastejšou príčinou tvorby akné. Preto je toto ochorenie kože spojené najmä s obdobím puberty. U mnohých žien sa však vyrážky na tvári objavujú aj v období pred menštruáciou, či počas tehotenstva a menopauzy.
- Genetická predispozícia
Akné je jedna z menej obľúbených vecí, ktorú môžete po svojich predkoch zdediť. Ak sa vo vašej rodine vyskytovali problémy s akné, je dosť možné, že sa im nevyhnete ani vy.
- Strava a životný štýl
Hoci sa strava nepovažuje za úplne priamu príčinu jeho vzniku, mnohokrát dokáže problém s akné zhoršovať. Nevhodné sú v nadmernom množstve najmä biele cukry a múka, mliečne výrobky, vysokoglykemické a spracované potraviny. Za možných nepriateľov pleti pri tvorbe akné sa považujú aj fajčenie, stres a požívanie alkoholu.
- Nevhodná vonkajšia starostlivosť
K upchávaniu pórov môže prispievať aj nevhodne použitá kozmetika, najmä ťažké kozmetické prípravky. Vyberajte si preto krémy na citlivú pleť, ktoré sa ľahko vstrebávajú a nezanechávajú ju mastnú. Nezabúdajte na pravidelné čistenie pleti.
DOKTOR EDO RADÍ: Pozor si dávajte na nadmerné a neprimerané čistenie pleti. Ak je jej prirodzená bariéra poškodená, často spôsobí nadprodukciu mazu.
Bolestivé podkožné vyrážky na tvári a ich príčiny podľa výskytu
Bolestivé podkožné vyrážky na tvári sú presne tie nepríjemné, na dotyk citlivé a boľavé hrudky pod kožou, ktorých sa mnohokrát pokúšate zbaviť veľmi dlho. Na rozdiel od bežného akné nemajú viditeľnú hnisavú špičku, často sú červené, opuchnuté a vyzerajú ako zatvrdnuté uzlíky. Podľa miesta ich výskytu na tvári sa dá predpokladať aj dôvod, ktorý sa za ich vznikom ukrýva.
Podkožné akné na brade
Toto miesto výskytu vyrážok sa spája najmä s vyššie spomínanými hormonálnymi výkyvmi. Ženám, ktoré trpia problémami s akné, sa podkožné akné na brade objavuje napríklad práve v období pred a počas menštruácie.
Podkožné akné na čele a nose
Výskyt podkožného akné na čele a nose je spojený so zvýšenou mastnotou pleti a potením. Aj pri suchom type pleti sa totiž táto zóna, nazývaná T-zóna, vyznačuje nadmernou tvorbou mastnoty a upchávaním pórov.
Podkožné akné na lícach
Líca sú špecifickým miestom na tvorbu bežného akné. Omnoho častejšie sa na nich vyskytuje práve podkožné akné, ktoré je zvyčajne spôsobené vonkajšími faktormi a nesprávnou hygienou. Kontakt s mobilom či posteľnou bielizňou sú veľmi častým dôvodom ich vzniku.
Ako sa zbaviť akné? Obľúbené vytláčanie nie je vždy najlepšia cesta
Vytláčanie akné je spôsob, ktorý si pri pokuse zbaviť sa nežiaducich vyrážok mnohí z nás vyberajú najčastejšie. Aj keď niekedy predstavuje vhodnú voľbu, prináša so sebou aj určité nevýhody. Okrem uváženia, kedy je vytláčanie akné vhodné, je dôležité poznať aj správnu techniku.
Výhody vytláčania akné
- Okamžitá úľava od bolesti a tlaku – odstránením nepríjemného hnisu z akné sa zmiernia pocity tlaku a bolesti, ktoré vás okrem nepríťažlivého vzhľadu trápia.
- Zastavenie šírenia zápalu – infekcia sa z vyrážky často šíri ďalej na okolité póry, čomu môžete správnou technikou a pri zachovaní sterility pri vytláčaní zabrániť.
- Estetické hľadisko – priamo viditeľné upchatie pórov a hnisavé vyrážky nevyzerajú vôbec pôsobivo. Ich odstránenie nám často pomôže cítiť sa lepšie a zvýšiť si sebavedomie.
Nevýhody vytláčania akné
- Zhoršenie infekcie – baktérie sa môžu nesprávnym a nesterilným vytláčaním akné dostávať hlbšie do kože a zápal sa zhoršovať.
- Vznik jaziev a flakov po akné – nedokonalá technika vytláčania vedie k rizikám vzniku jaziev a fľakov poškodením tkaniva.
- Nedostatočné odstránenie hnisu – zápal sa môže zhoršovať a problémy opätovne vracať aj pri nedostatočnom odstránení obsahu akné, čo je častou komplikáciou pri jeho vytláčaní.
Ako má vyzerať vytláčanie akné?
Keď už sa rozhodnete, že idete vytláčať akné na vašej tvári či iných častiach tela, je dôležité dodržať pre minimalizovanie rizika infekcie niekoľko zásad:
- vytláčajte iba zrelé vyrážky s jasne viditeľnou bielou, resp. hnisavou špičkou,
- používajte sterilné nástroje a majte čistú pokožku,
- nepokúšajte sa vytláčať podkožné akné na brade a iných miestach.
Ako na samotné vytláčanie akné? Držte sa týchto krokov:
- pokožku si umyte jemným čistiacim prostriedkom na aknóznu pleť,
- dôkladne si umyte ruky,
- na postihnuté miesto použite teplý obklad na 5 až 10 minút, prípadne sa naparte nad horúcou parou,
- vydezinfikujte okolie vyrážky antiseptikom alebo alkoholom,
- bielu špičku vyrážky prepichnite sterilnou ihlou,
- na vytlačenie použite extraktor (nástroj na vytláčanie akné), pri vytláčaní prstami zase vatové tampóny,
- jemným tlakom z oboch strán vyrážku vytlačte, ak je už na vytláčanie pripravená pôjde to ľahko,
- po vytlačení oblasť znova vydezinfikujte antiseptikom a aplikujte upokojujúci krém na akné.
DOKTOR EDO RADÍ: Ak si nie ste istí, ako postupovať a ktorá vyrážka je na vytlačenie vhodná, navštívte dermatológa alebo kozmetičku. Poskytnú vám odborné ošetrenie a bezpečné odstránenie vyrážok.
Následky nesprávneho vytláčania akné
Jazvy po akné
Azda najzávažnejší dôsledok nesprávneho vytláčania akné je vytváranie jaziev. Pri nesprávnom tlaku sa kožné tkanivo poškodí a tak vznikajú jazvy po akné. Hovoríme o tzv. atrofických jazvách, kedy sú v pokožke prítomné jamky alebo priehlbiny. Vytvárať sa môžu aj hypertrofické jazvy (hrubé a vyvýšené), ktoré sú spôsobené nadmernou tvorbou kolagénu v mieste poranenia. Podľa rôznych dostupných štúdií a správ je včasná a účinná liečba akné najvhodnejším spôsobom, ako zabrániť zjazveniu.
Fľaky po akné
Vzniknutý zápal pri nesprávnom vytlačení vedie často k vzniku tmavých škvŕn na pokožke. Tento následok nazývaný hyperpigmentácia sa najčastejšie objavuje u ľudí s tmavšou pokožkou. Ak sa vám objavili nepekné fľaky po akné, zmierniť ich prejavy môžete pomocou vhodnej kozmetiky, napríklad krémom s rozjasňujúcim a zjednocujúcim účinkom.
Infekcia a šírenie akné
Nesprávnou hygienou a nevhodným tlakom na vyrážky sa baktérie a infekcia môžu dostať do hlbších vrstiev pokožky čím vzniká bolestivé podkožné akné. Navyše sa zápal môže rozširovať na okolité póry, čo spôsobuje väčšie množstvo vyrážok.
Ako predchádzať problémom s akné?
Predchádzať problémom s akné môžete dodržiavaním správnej hygieny tváre, a to nielen pri vytláčaní akné. Dodajte vašej pleti dostatočnú starostlivosť. Denne si ju dôkladne očistite a hydratujte použitím kvalitnej kozmetiky. Pomôcť vám môže aj vyhýbanie sa príčinám zhoršenia stavu akné uvedeným v článku vyššie, akými sú nevhodná strava a životný štýl.
DOKTOR EDO RADÍ: Pri problémoch s akné používajte svoj osobný uterák na tvár, ktorý je potrebné pravidelne prať pri vysokých teplotách.
V čom spočíva liečba akné?
Aj keď môže byť vytláčanie akné považované za jednu z možností zbavenia sa akné, k jeho liečbe existujú rôzne alternatívy, ktoré môžu problémy s vyrážkami zmierniť. Pri rozšírených formách akné konzultujte svoje problémy s dermatológmi, ktorí vám môžu v prípade potreby predpísať antibiotickú liečbu, prípadne odporučiť prípravky na ošetrenie pleti. Zamerať sa však môžete aj na nasledovné tipy pri liečení akné.
Zaobstarajte si účinný krém na akné
V dnešnej dobe je dostupné veľké množstvo kozmetických prípravkov určených na boj s akné. Ide o účinnú formu akou riešiť akné na pokožke priamo zvonka. Podľa zhrnutia rôznych štúdií je lokálna liečba základom k zbaveniu sa týchto kožných problémov a zmierneniu ich prejavov. K overeným zložkám účinných krémov a gélov na akné patria najmä:
- benzoylperoxid,
- kyselina salicylová,
- kyselina azelaínová,
- retinoidy,
- zinok a síra.
Podkožné akné a domáca liečba. Čo vytiahne hnis z vyrážky?
Pri podkožnom akné si veľmi úspešne môžete pomôcť teplými obkladmi, ktoré dokážu miesto upokojiť a vyrážke dovolia rýchlejšie dozrieť. Z krémov vyberajte tie, ktoré obsahujú benzoylperoxid alebo kyselinu salicylovú a zmierňujú zápal. Na podkožné akné však pomáha aj domáca liečba pomocou tzv. babských receptov. Na vyrážky natrite med, gél z aloe vera, tea tree olej či jablčný ocot, a nechajte ich urobiť svoju prácu.
Ako vidíte, vytláčanie akné je síce rýchlym riešením na odstránenie jednotlivých nepekných vyrážok, no jeho nevýhody často pri zlej technike a hygiene prevyšujú pozitíva. Nesprávne vytláčanie totiž môže viesť k problémom ako sú jazvy a fľaky po akné. Svoju pozornosť sa pokúste upriamiť na vhodnú starostlivosť o pleť a prípadné ťažkosti konzultujte s odborníkmi. Kvalitnú kozmetiku na pleť môžete nájsť aj v našej ponuke kozmetických výrobkov.
ZDROJE:
Akné: viac ako hĺbka pleti - PMC