Podpora imunity je na jeseň i jar otázkou číslo jeden. U detí aj dospelých. Ak práve googlite tipy, ako zlepšiť imunitu a hľadáte tie najlepšie vitamíny, ušetríme vám čas. Tentokrát sa však na obranyschopnosť pozrieme z iného uhla pohľadu. Stáva sa vám, že aj napriek snahe zlepšiť imunitu, neustále bojujete s upchatým nosom a inými respiračnými problémami či ochoreniami? V tom prípade čítajte ďalej. V tomto článku sme zhrnuli 7 najčastejších chýb, s ktorými podpora imunity súvisí.
OBSAH ČLÁNKU
- Prečo je zvýšenie imunity dôležité?
- 7 najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri podpore imunity
- Čo je najlepšie na posilnenie imunity?
- Aké sú najlepšie vitamíny na imunitu?
Prečo sú podpora a zvýšenie imunity dôležité?
Jednoduchá a rýchla odpoveď znie – pretože nechceme byť chorí. Viete však, ako to prenejšie funguje? Predstavte si svoju imunitu ako neviditeľný štít. V jesennom období, kedy vonku začne klesať teplota a listy menia farbu, prichádzajú zmeny aj pre našu obranyschopnosť. Prichádzajú nové prekážky a výzvy, nielen čo sa týka zmeny počasia, ale aj rastúcej chorobnosti. A zvýšenie imunity či skôr jej väčšia podpora doslova bijú na poplach.
Máte už naplánované výlety, pracovné cesty, wellne si či dovolenky v nadchádzajúcom období? Skvelé. A zrazu – BUM. Naplánovaný výlet alebo dôležitú udalosť, pokojne aj rodinnú oslavu, vám prekazí nečakaná choroba. Nemusí to však byť takto. Práve silná imunita nám pomáha predchádzať takýmto nepríjemným situáciám a umožňuje nám odčiarkávať si svoje pracovné aj voľnočasové plány rad za radom, bez komplikácií so zdravím. Okrem toho, podpora imunity nie je len o prevencii, ale taktiež aj o rýchlejšom zotavení, ak už si domov nejakú tú vírusovú alebo bakteriálnu nálož prinesieme. Máte pocit, že ste si už prebehli všetky účinné tipy, ako imunitu zvýšiť, dodržiavate ich, no aj tak skončíte po prvej zmene počasia alebo viróze v okolí nachladnutí v posteli? Pozrite sa spolu s nami, či pri podpore imunity nerobíte niektorú z týchto chýb.
7 najčastejších chýb pri podpore imunity
Návodov, ako zlepšiť imunitu, je naozaj veľa. Väčšinou však ide o všeobecné tipy, ktoré prispievajú k celkovému zdravému životnému štýlu. To sa, samozrejme nevylučuje, no možno to chce niekedy len inú optiku. Pozrieť sa na všetky tie dobre mienené rady a tipy s presnejšími odporúčaniami a naopak – netýka sa vás náhodou, aj v domnienke, že robíte pre podporu imunity naozaj všetko, niektorá z týchto chýb?
-
Málo spíte
Pamätáte si na tie noci, keď ste ostali hore do neskorých večerných alebo nedajbože skorých ranných hodín, aby ste dokončili projekt, urobili rešerš alebo jednoducho dopozerali svoj obľúbený seriál (a ďalšiu jeho ďalšiu časť)? Pozor, dvíhame varovný prst. Nedostatok spánku výrazne oslabuje imunitný systém a zvyšuje náchylnosť na choroby. Pri spánku sa vaše telo fyzicky aj psychicky regeneruje. Podľa štúdií platí, že tí z nás, ktorí spia v priemere menej ako 7 hodín denne, získavajú do vienka 3x vyššiu pravdepodobnosť, že ich prekvapí prechladnutie, ako tí, ktorí si doprajú 8 hodinový spánok.
DOKTOR EDO RADÍ: Aj napriek tomu, že si ľahnete do postele skoro večer, stále počítate ovečky a spánok nikde? V tom prípade popracujte na svojej spánkovej rutine. Prečítajte si, ako na to, spolu s tipmi, ako dosiahnuť zdravý spánok v článku v našom blogu.
2. Na vašom tanieri niečo chýba
Poznáte to – nestíhate, dobiehate, tak to riešite štýlom čo chladnička dala alebo stavíte na rýchle občerstvenie. Rovnakú chybu robíta aj vo chvíli, kedy pre rýchle doplnenie energie siahnete po nejakej sladkosti, aby ste mohli fungovať ďalej. Toto však nie je trvalo udržateľné a vaše telo nedostáva potrebné živiny a vitamíny priamo zo stravy. Riešenie? Áno, naozaj to chce ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a zdravých tukov. Veľkým plus pre podporu imunity sú potraviny bohaté na antioxidanty, tak napríklad:
- bobuľové ovocie,
- tmavá čokoláda (vidíte, nie je to až také zlé 😀),
- orechy a semienka,
- listová zelenina,
- strukoviny,
- citrusy,
- paradajky,
- zelený čaj.
3. Nehýbete sa
Cesta do práce od zastávky smerom k firme sa neráta. Dokonca ani lietanie po kanceláriách, keď roznášate rannú poštu alebo peší presun na obed do neďalekej reštaurácie. Ak chcete dosiahnuť zvýšenie imunity, potrebujete fyzickú aktivitu. A to obzvlášť, keď máte sedavé zamestnanie. Cvičenie a cielená fyzická aktivita robí človeka zdravším a podľa viacerých teórií podporuje imunitný systém a odolnosť. napríklad tak, že sa zvyšuje pohyb bielych krviniek – protilátok, ktoré tak dokážu pravdepodobne skôr odhaliť patogény a eliminovať ich alebo zvýšením telesnej teploty počas a po cvičení, ktorá zase pomáha zastaviť šíreniu baktérií (podobne ako pri horúčke počas choroby).
4. Ste v strese
Možno si to aj uvedomujete, že je toho na vás práve v poslednom období o niečo viac. A možno ani neviete, že žijete v strese chronickom. Žiaľ, vypäté situácie sú súčasťou našich životov, pretože naše tempo je mnohokrát neudržateľné. Dôležité však je zakročiť a uvedomiť si, či zvládnete toto obdobie sami alebo už potrebujete nejaké lieky na nervy alebo stres, respektíve konzultáciu s odborníkom, ktorý vám pomôže nájsť tú správnu harmóniu.
5. Nesprávne užívate vitamíny na podporu imunity
Možno vám napadne. A to sa aj dá? Áno, dá. Nie sú totiž vitamíny ako vitamíny. Mnohí ľudia si dokonca myslie, že čím viac ich užijú, tým lepšie. Rozhodujúce sú však hodnoty, ktoré potrebujete dosiahnuť, pôvod vitamínov, ich správne skladovanie a podobne. Pozor aj na to, že pri niektorých vitamínoch dokonca platí, že prekročené odporúčané hladiny môžu viesť k nežiaducim účinkom. Aj preto je dôležité pozorne čítať príbalové letáky a dodržiavať odporúčané dávkovanie.
6. Nedodržiavate dostatočné hygienické pravidlá
Áno, umývanie rúk je základ. Robíte to však správne a naozaj zakaždým, kedy je to potrebné? Baktérie, vírusy a potogény sa na naše sliznice (vstupné brány do tela) najľahšie dostanú práve cez špinavé ruky. Mydlo, teplá voda alebo aspoň dezinfekčné utierky, ak už sa inak nedá, patria k povinnej jazde pred každým požívaním jedál a nápojov a taktiež pri návrate z verejných pristranstiev.
7. Málo pijete
Ak sa napijete až vo chvíli, kedy pociťujete smäd, práve toto môže byť jednou z príčin, prečo je vaša imunita oslabená. Napríklad v chladnejších mesiacoch omnoho menej pociťujeme smäd, ale to neznamená, že naše telo nepotrebuje vodu. okrem toho pocit smädu závisí od množstva iných individuálnych faktorov. Vedeli ste, že voda tvorí 50 % až 70 % našej váhy? Preto je kľúčová pre optimálne fungovanie buniek a vyplavovanie škodlivín. Aké množstvo vody sa odporúča vypiť denne? Podľa najnovších výskumov je to pre človeka žijúceho v miernom podnebnom pásme 3,7 litra pre chlapa a 2,7 litra pre ženu. Tak čo, spĺňate odporúčaný pitný režim?
Čo je najlepšie na posilnenie imunity?
Ako vidíte, tá správna cesta, ako zlepšiť imunitu, je vydláždená niekoľkým dôležitými bodmi, ktoré síce vyzerajú samozrejme, no pri ich dodržiavaní nejeden z nás pokrivkáva. Ak si nakoniec zrátate, že často nespíte viac, ako spomínanch sedem hodín, na vašom tanieri chýba zelenina a vaša každodenná aktivita spočíva v tom, že vyskočíte z auta, aby ste odovzdali deti pri školskú bránu a popoludní ich vyzdvihnete, už by vám malo v tejto chvíli blikať výstražné svetielko v hlave. Tak si to teda zhrňme, čo je najlepšie na posilnenie imunity? Budete sa možno čudovať, no naozaj postačí kombinácia týchto bodov:
- dopriať si osemhodinový spánok
- jesť zeleninu v každej porcii svojho jedla a doplniť ju ovocím v rámci snackov
- nájsť fyzickú aktivitu, ktorá vás vytrhne z komfortnej zóny
- objaviť rovnováhu a dokázať vybalancovať stresové faktory
- piť minimálne 2,7 litra denne ak ste žena a 3,7 litra ak ste muž
- dbať na hygienu rúk a vystríhať sa potenciálnym chorobonosičom
- vybrať si vhodné vitamíny na podporu imunity
Aké sú najlepšie vitamíny na imunitu?
Najlepšie vitamíny na imunitu by mali byť vyrobené z kvalitných a overiteľných zdrojov. Ak je to možné, mali v ich obsahu by ste nemali nachádzať zbytočné prísady, ochucovadlá a farbivá, prípadne konzervanty. Veľmi dôležité je aj to, akým spôsobom sú spracované a teda ako ich efektívne ich dokáže váš organizmus spracovať a čerpať z každodennej dávky maximum. Pomocnou barličkou, pri hľadaní vitamínov pre deti a taktiež vitamínov pre dospelých, sú rôzne certifikáty kvality a referencie iných zákazníkov.
A ktoré konkrétne by ste mali do svojej výbavy na podporu imunity rozhodne zahrnúť?
- vitamín C
- vitamín D
- vitamín A
- vitamín E
- vitamíny skupiny B
Alebo stavte rovno na vhodne vyskladaný imunitný balíček, ktorý obsahuje všetko, čo na zvýšenie imunity v záťažovom období potrebujete.
Podporte svoju imunitu:
ZDROJE:
https://www.yalemedicine.org/news/how-sleep-affects-immunity
https://medlineplus.gov/ency/article/007165.htm