Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Máte žalúdočné vredy? Poradíme vám, ako ich odhaliť a ako s nimi bojovať

Žalúdočné vredy patria medzi ochorenia tráviaceho traktu, ktoré nie sú ničím príjemným. Ak patríte medzi tých, ktorí mali tú česť sa s nimi zoznámiť, možno už poznáte aj riešenia, ako sa vredov v žalúdku zbaviť a ako upokojiť ich príznaky. Aj napriek tomu sa vám určite oplatí prečítať si tento článok. Možno sa dozviete nové zaujímavosti, o ktorých ste predtým nevedeli. 

Zároveň v ňom poradíme aj všetkým ostatným, ako žalúdočné vredy do svojho života nevpustiť a ako spoznať ich prvotné varovné signály. Aj keď sa im nie vždy dokážete vyhnúť, existujú určité kroky a opatrenia, ktorými môžete ich vzniku predchádzať, prípadne už vzniknuté vredy zmierňovať, napríklad aj pomocou prírodných doplnkov

 

OBSAH ČLÁNKU:

  1. Čo sú žalúdočné vredy?
  2. Ako sa prejavujú žalúdočné vredy?
  3. Čo je dobré na žalúdočné vredy?
  4. Pri podozrení na vredy v žalúdku navštívte lekára

Čo sú žalúdočné vredy?


Žalúdočné vredy, ktoré často označujeme aj ako vredy na žalúdku, sú v podstate poškodením žalúdočnej sliznice. Ako vznikajú? Naše telo prirodzene produkuje silné tráviace šťavy. Sliznica žalúdka má za úlohu vytvárať mu akúsi ochrannú bariéru, no keď sa naruší, môže na nej vzniknúť otvorená rana, tzv. vred v žalúdku. Čo konkrétne teda narušenie sliznice a vredy v žalúdku spôsobuje? 

Najčastejšie, výskumom potvrdené, sú najmä nasledovné príčiny:

 

  • baktéria Helicobacter pylori, ktorá sa dokáže usadiť v žalúdočnej sliznici a spôsobiť jej podráždenie,
  • dlhodobé užívanie niektorých liekov, najmä tých zo skupiny nesteroidných protizápalových látok (NSAID), ktoré poznáte pod názvami ibuprofen, aspirin, a pod.,
  • zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny vzniknutej vplyvom stresu, nevyváženej stravy či genetickej predispozície.

Ako sa prejavujú žalúdočné vredy?

Žalúdočné vredy sa prejavujú rôznymi spôsobmi. Ich bolesť a intenzita je pritom tiež rôznostupňová. Nie je však náhodou, ak si ich spočiatku vôbec nevšimnete. Ako teda spoznáte, že by sa tento zdravotný problém mohol týkať aj vás?

Hlavné príznaky žalúdočných vredov


Medzi hlavné a najčastejšie varovné signály patria pocity ťažkosti, resp. nevoľnosti alebo nepríjemné pálenie v stredovej oblasti medzi rebrami a pupkom. Pri vredoch na žalúdku sa tieto pocity objavujú v dvoch typických prípadoch. Jednak je to pri dlhšom lačnení, napríklad v noci, kedy sa ťažkosti môžu po nasýtení zmierniť. Naopak vám vredy na žalúdku môžu spôsobiť pálenie práve bezprostredne po jedle, najmä ak ide o korenisté a príliš mastné pokrmy. 

 

K známym príznakom však patrí aj strata chuti do jedla, nevoľnosť, ba dokonca až slabosť a malátnosť, ktorá môže prejsť k zvracaniu. Náhle zmeny v trávení, ako sú nafukovanie alebo pocit plného brucha, aj keď ste toho práve nezjedli príliš veľa, majú taktiež čo to spoločné so žalúdočnými vredmi. Jasný prejav ochorenia je aj tmavá alebo dechtová stolica, ktorá poukazuje na krvácanie z vredov. 

Ako bolí žalúdočný vred?


Táto bolesť má niekoľko typických čŕt, ktoré vám môžu pomôcť odlíšiť ju od iných tráviacich ťažkostí. Býva síce rôznorodá a mení sa podľa príjmu potravy, no môžeme ju charakterizovať ako pálivú bolesť v hornej časti brucha, ktorá má tendenciu silnieť, často má kŕčovitý charakter a môže vystreľovať k hrudnej kosti alebo do chrbta. Často sa objavuje v noci, kedy jej kŕčovité sťahy prerušujú spánok. 

 

Ak vás teda trápi nočná bolesť žalúdka, pri ktorej sa budíte na nepríjemné kŕče a následne máte pocit, že vám uľaví príjem jedla alebo tekutín, je vhodné zbystriť pozornosť. Na rozdiel od bežného pálenia záhy býva pri žalúdočnom vrede bolesť silnejšia a pretrváva dlhšie. 

  • Čo je dobré na žalúdočné vredy?


Žalúdočné vredy môžu človeka nepríjemne potrápiť, no našťastie existuje viacero opatrení, ktoré dokážu priniesť úľavu alebo dokonca pomôcť zmierniť riziko vzniku vredov v žalúdku. Pozrieme sa preto spolu na to, čo je dobré na žalúdočné vredy, aké riešenia ponúka lieková terapia, aké sú možnosti v oblasti domácej liečby vredov, ale aj to, či môžu preventívne každodenné návyky pomôcť vyhnúť sa tomuto nepríjemnému tráviacemu problému v podobe vredov na žalúdku. 

Existujú lieky na žalúdočné vredy?


Liečba žalúdočných vredov spočíva prvotne v odhalení príčiny ich vzniku. Ak máte potvrdenú prítomnosť baktérie Helicobacter pylori, liekom sa nevyhnete. V tomto prípade by mali problém vyriešiť antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár. Súčasťou každej liečby sú taktiež lieky kategórie IPP (Inhibítory protónovej pumpy), ktoré znižujú hladinu kyseliny v žalúdku. Ak je však ich vznik spôsobený nadmerným užívaním NSAID, napr. aspirin alebo ibuprofen, je potrebné ich prestať užívať, resp. vymeniť za iné lieky, ak sú potrebné. 

Pomáha na žalúdočné vredy domáca liečba?


V súčasnosti sa mnohí z nás pokúšajú vyriešiť svoje zdravotné problémy prírodnou, domácou liečbou a akýmsi spôsobom sa vyhnúť liekom. Preto sa aj v tomto prípade často naskytá otázka, či sa dajú žalúdočné vredy zvládnuť aj bez liekov na predpis. Aj keď odpoveď môže znieť áno, je to možné jedine za predpokladu, že stav vredov nie je v akútnom štádiu a ochorenie si nevyžaduje neodkladnú odbornú starostlivosť, čo vždy posúdi ošetrujúci lekár alebo špecialista. 

Dôležité je však mať na pamäti, že domáca liečba neslúži ako náhrada za lekárske vyšetrenie, najmä ak sú príznaky silné či dlhodobé. V každom prípade môžete tieto domáce prostriedky k úľave použiť aj ako doplnkovú liečbu. Medzi obľúbené domáce riešenia patria najmä:

 

  • bylinkové čaje – čaj z harmančeka alebo materinej dúšky, ktoré dokážu upokojiť podráždenú sliznicu,

  • probiotiká – pomôže ich zvýšená konzumácia, či už v podobe fermentovaných potravín, alebo vo forme výživových doplnkov s obsahom laktobacilov.  

Čo robiť, aby ste vredy na žalúdku nemali?


Nie je žiadnou novinkou, že zdravé črevá i celý tráviaci systém, sú základom k správne fungujúcemu organizmu. V starostlivosti o tráviaci trakt spočíva preto aj prevencia pred vznikom žalúdočných vredov, a tá je z veľkej časti spojená so zdravým životným štýlom. Aby ste sa so žalúdočnými vredmi nemuseli vôbec stretnúť, môžete podniknúť nasledovné jednoduché a overené kroky:

 

vyhýbajte sa fajčeniu a nadmernému užívaniu alkoholu, ktoré môžu oslabiť sliznicu žalúdka a spomaliť jej hojenie – výskumy ukazujú, že fajčenie vedie k 2 krát vyššiemu riziku vzniku žalúdočných vredov ako u nefajčiarov, 

  • obmedzte príliš pikantné a mastné jedlá, ktoré môžu zvyšovať riziko podráždenia, 

  • nezabúdajte na dostatočný pitný režim, 

  • do jedálnička pridajte probiotiká, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru,

  • naučte sa zvládať stres, doprajete si dostatok odpočinku a pokúste sa nájsť rovnováhu tela a mysle,

  • vyhýbajte sa dlhodobému užívaniu liekov, ktoré môžu dráždiť sliznicu, ak je to ovšem možné,

  • obmedzte konzumáciu ostrých a mastných jedál,

  • doprajte svojim črevám dostatok vlákniny.

 

 

DOKTOR EDO RADÍ: Zaraďte do jedálnička jogurty s probiotickými kultúrami alebo si dajte aspoň 2x do týždňa malú dávku kvalitnej kvasenej kapusty. 

Pri podozrení na vredy v žalúdku navštívte lekára


Tráviace ťažkosti nás dokážu dostatočne potrápiť. Nie vždy je ľahké ich pôvodcu rozpoznať a preto pri podozrení na vredy v žalúdku neodkladajte odborné vyšetrenie. Lekár dokáže na základe popísaných ťažkostí odporučiť RTG alebo endoskopické vyšetrenie, tzv. gastroskopiu, pri ktorej sa pomocou tenkej hadičky s kamerou podrobne kontroluje sliznica žalúdka. Lekár tak dokáže priamo zhodnotiť jej stav a určiť, či sa na nej nachádzajú vredy. 

Nakoľko štúdie dokazujú, že častý pôvodca žalúdočných vredov baktéria Helicobacter pylori je prítomná u približne 4,4 miliardy ľudí na celom svete, pravdepodobne vám lekár navrhne aj test na jej prítomnosť, aby sa mohlo v prípade potreby začať s včasnou liečbou. 

Lekára určite navštívte aj v prípade, že máte okrem bolestí tmavú stolicu, ktorá naznačuje v nej prítomnú krv. V niektorých, pokročilejších štádiách a prípadoch, je potrebný aj chirurgický zákrok. Práve včasná diagnóza je zásadná na predchádzanie ďalšiemu zhoršovaniu stavu, ako je krvácanie do tráviaceho traktu alebo chronické bolesti. 

 

Ako vidíte, aj žalúdočné vredy patria medzi ochorenia, ktorým sa niekedy jednoducho nevyhnete. V každom prípade je dobré poznať varovné signály, ktoré by mohli vredy na žalúdku naznačovať a snažiť sa robiť všetko pre to, aby ochorenie nemalo šancu prepuknúť. 

Ak máte pocit, že za vašou bolesťou by sa mohli skrývať práve oni, neváhajte a vyhľadajte lekára, ktorý na základe vyšetrení presne zistí, či sa stali vredy v žalúdku súčasťou vášho života. Pokiaľ tomu tak je, určite navrhne vhodnú liečbu, ktorú je na mieste doplniť uvedenými opatreniami. Zdravý zdravotný štýl a v článku spomenuté prírodné prostriedky totiž môžu byť pri tlmení príznakov a hojení sliznice žalúdka nápomocné. 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: