Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Hojenie rán: Ktoré bylinky vám pomôžu?

Hojenie rán dokáže v niektorých prípadoch poriadne skomplikovať život. Najmä, ak to nejde tak úplne podľa predstáv a vyskytnú sa komplikácie, prípadne hojenie trvá dlhšie, než by ste očakávali. Dobrá rada? Vyskúšajte bylinky. Ak nemáte prehľad v tom, ktoré by vám proces hojenia pomohli urýchliť, ste na správnom mieste. Okrem zoznamu tých správnych byliniek, sa v tomto článku dozviete, čo je vlhké hojenie rán a prečo ho vyskúšať.  

OBSAH ČLÁNKU

 

  • Ktoré bylinky sú na hojenie rán vhodné?
  • Aké účinné látky zabezpečia rýchle hojenie rán?
  • Ako urýchliť hojenie rany?
  • Čo je vlhké hojenie a ktorý krém je naň vhodný?

Hojenie rán s Alou Vera

Zdroj: www.canva.com

 

Ktoré bylinky sú na hojenie rán vhodné?

Hojenie rán je zložitý proces, ktorý môže prebehnúť v rámci normy a rana je zahojená za pár dní, no nie vždy je to tak. Aj malá rezná ranka na nevhodnom mieste alebo rana po operácii dokážu výrazne narušiť naše denné fungovanie a skomplikovať život na dlhšie obdobie. Preto je logické, že mnohí hľadáme spôsob, ako hojenie rán urýchliť. 

Bylinkárstvo a hojenie rán

Už dávno poznali naši predkovia silu byliniek, najmä čo sa týka uzdravovania a hojenia rán. Dokonca staroveké civilizácie ako Egypt, Grécko a Rím používali bylinky, o ktorých vedeli, že majú protizápalové a antiseptické vlastnosti – práve kľúčové v procese hojenia rán. Rovnako sa o ich silu opiera aj tradičná čínska a indická medicína a čo je najdôležitejšie, mnohé z týchto byliniek sa stali základom pre moderné lieky a postupy. O ktorých je najčastejšie reč?

5 byliniek, po ktorých by ste mali siahnuť na rýchle hojenie rán

Aloe vera

Aloe vera máte možno i doma v kvetináči. Tento nenáročný sukulent je celosvetovo známy pre svoje upokojujúce a protizápalové účinky. Používa sa primárne gél (dužina z aloe vera), ktorý stačí aplikovať priamo na ranu a znížiť tak zápal či podporiť regeneráciu pokožky.

DOKTOR EDO RADÍ: Gél z aloe vera môžete nechať priložený na rane aj dlhšie, napríklad počas noci. Aby ste zabezpečili čo najefektívnejšie pôsobenie, z odrezaného listu jemne zrežte len jednu časť a priložte na ranu. Následne môžete list zabezpečiť obväzom alebo leukoplastom, aby sa na rane nehýbal. Ráno sa však nezľaknite, že vám pod obväzom ostane len polo vysušená zelená časť – je to dobrý signál, že sa účinný gél vsiakol priamo tam, kde ho treba. 

Nechtík lekársky

Nechtík a najmä jeho žiarivo žlté okvetie, tiež nesmie v tomto zozname chýbať. Vďaka obsiahnutým látkam sa mu stáročia pripisujú antiseptické a protizápalové účinky. Najčastejšie sa stretnete napríklad s nechtíkovou mastičkou.

Harmanček pravý, ľudovo kamilky

Kamilkový čaj je pre celý organizmus ako balzam na dušu. Vedeli ste však, že vám tento pomocník padne vhod aj pri hojení rán? Veľkou výhodou je, že vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam udržuje ranu v čistote a eliminuje tak riziko zápalu.

Skorocel kopijovitý alebo väčší

Ak patríte ku generácii, ktorá sa vo voľnom čase v detstve pofľakovala vonku pomedzi činžiaky alebo ste vyrastali na dedine, skorocelové listy spoznáte aj o polnoci. Kedysi totiž aj malé deti vedeli, že ak odtrhnú skorocelový list a priložia si ho na ranu, znížia zápal a podporia jej hojenie.

DOKTOR EDO RADÍ: Malá rada, ako vyriešiť skorocelovú dilemu. Ak máte respiračné problémy, najmä neutíchajúci kašeľ, siahnite po čaji, tinktúre alebo sirupe zo skorocelu kopijovitého. Ak potrebujete urýchliť hojenie rán, lepším pomocníkom bude skorocel väčší, ktorý má širšie listy.

Repík na otvorené rany 

Ďalším bojovníkom na urýchlenie hojenia rán je repík lekársky. Dôvod? Dezinfikuje, upokojuje a čistí poranenie tak, akoby to urobila sama matka príroda. Repíkový kúpeľ alebo zábal môžete použiť aj na otvorené rany, ale len v prípade, ak už pominulo krvácanie.

Čajovníkový olej z Čajovníka austrálskeho

Tea tree oil je v každej domácnosti doslova nepostrádateľný. Pre jeho široké využitie, nielen pri hojení rán, je doslova zlatým želiezkom v ohni. Pri jeho použití je však potrebné postupovať podľa odporúčaných rád, nakoľko je veľmi silným výťažkom a pri strete s pokožkou by mal byť riedený podľa návodu výrobcu.

.
.
.

Nechtík Lekársky

Zdroj: www.canva.com

Aké účinné látky zabezpečia rýchle hojenie rán?


Už vieme, ktoré bylinky sú na hojenie rán tou správnou voľbou. Aby ste však dokázali nájsť ten správny kľúč a vedeli, prečo je tomu tak, pozrime sa detailnejšie na ich zloženie a teda látky, ktoré sú potrebné na nehojace sa rany. Pre lepšie pochopenie, ešte krátky pohľad priamo do rany.

Ako vlastne hojenie rán funguje? 

Keď sa porežte alebo zraníte, vaše telo funguje samo a v tom okamihu vysiela signál na opravu a teda hojenie rany. Prvé prichádzajú krvné doštičky. Vytvoria zhluk na mieste poranenia a vzniká všetkým dobre známa chrasta. Tá zastaví krvácanie. V druhej fáze prichádzajú na rad špeciálne bunky, ktoré bojujú proti baktériám a nečistotám, aby ranu chránili pred hroziacou infekciou. Sprievodným javom je začervenanie mierny opuch v okolí rany. To je dobré znamenie, že všetko beží ako má a rana sa čoskoro zahojí. Sami časom vidíte, že sa rana postupne uzatvára, sťahuje a dokonca sa vytvára sa nová koža. To je tradičný prístup.

Vráťme sa však znova späť, k bylinkám na hojenie rán. Ak by ste chceli vedieť, ktoré konkrétne látky stoja za ich úspechom, nech sa páči zoznam tých najväčších bojovníkov:

  • aloin a emodín,
  • glykoproteíny,
  • triterpénové saponíny,
  • flavonoidy,
  • karotenoidy,
  • alantoín,
  • hypericín a hyperforín,
  • slizové látky,
  • azulény,
  • salicyláty,
  • terpény.

Hojenie chrastou

Zdroj: www.canva.com

Ako urýchliť hojenie rany? 


Niektoré rany sa hoja akoby mávnutím čarovného prútika. Ak je však poranenie v mieste, ktoré je častejšie namáhané (záhyby, ohyby a pod.), prípadne vystavované iným vplyvom (zranenia na ruke a styk s vodou či inými látkami) alebo, naopak, sú v miestach, kde je problematické zabezpečiť otvorený prístup (popôrodné rany a pod.), vyžaduje si hojenie rán dlhší čas. Aj v tomto prípade však môžu byť veľmi nápomocné niektoré z vyššie menovaných byliniek. Aké sú tipy na to, ako hojenie rany urýchliť? 

 

    1. Udržiavajte ranu vždy v čo najväčšej čistote

      Ihneď po zranení opláchnite ranu čistou vodou alebo voľne dostupným fyziologickým roztokom, aby ste odstránili nečistoty a baktérie.

 

  • Ranu vetrajte

    Ak je to čo i len trochu možné, nechajte rano voľne dýchať a nezakrývajte ju zbytočne obväzom alebo leukoplastom.

  • Podporte hojenie rán vhodnou stravou a doplnkami

    Ak sú vaše rany rozsiahlejšie, do jedálnička by ste mali zahrnúť potraviny bohaté na A, C, E, zinok a proteíny, ktoré regeneráciu kože výrazne podporujú. 

  

DOKTOR EDO RADÍ: Tajné eso v rukáve je dračia krv – extrakt, ktorý pôsobí ako urýchľovač hojenia rán. Viac o tom, ako funguje a ako vám dokáže pomôcť na nehojace sa rany, sme písali v článku v našom blogu.

  

  • Doprajte si (a svojej rane) regeneráciu

    Poznáte to – už ste o krôčik bližšie k tomu, aby sa rana úplne zahojila zrazu bum. Jedno umývanie riadu a ste opäť tam, kde ste aj boli. Ak chcete hojenie rany urýchliť, jednoducho si musíte dať od určitých činností na moment pauzu. Ak sú navyše zranenia rozsiahlejšie, rozhodne nezanedbajte aj celkový odpočinok.

  • Vyskúšajte vlhké hojenie

 

 Ešte ste o niečom takom nepočuli? Vlhké hojenie prináša tak trochu iný prístup, než na aký sme mnohí zvyknutí a aký sme popísali vyššie.

 

Čo je vlhké hojenie a ktorý krém je naň vhodný?

DeriEcaSan Aquagel

Zdroj: www.canva.com

Vlhké hojenie je inovatívny spôsob, ako ošetriť rany a urýchliť ich hojenie. Napokon, kto by to bol povedal, že ranám vlhké prostredie svedčí? V čom je teda rozdiel od klasického tradičného prístupu k hojeniu rán? Jednoducho povedané – v chraste. A následne vo vytvorenej jazve. Vlhké hojenie umožňuje bunkám zodpovedným za regeneráciu pokožky rýchlejšie a efektívnejšie robiť svoju prácu. Tak sa tkanivo obnovuje a spolu s udržiavaním vlhkosti nevzniká ani nechcená chrasta. Prečo nechcená? Chrasty totiž svojou štruktúrou bránia rastu nových kožných buniek a predlžujú celkový čas hojenia rán. Okrem toho platí, že vlhké hojenie znižuje nepríjemné pocity a bolesť, keďže chrasta nedráždi nervové zakončenia a čerešnička na torte – minimalizuje tvorbu jaziev, ktoré tiež nie sú vždy vítaným doplnkom. 

 

Za vlhké hojenie rán sa postavili dokonca aj štúdie, podľa ktorých tento spôsob nielen regeneráciu urýchľuje, ale znižuje mieru infekcií a celkové náklady na liečbu rán. V porovnaní so suchým hojením ide o rýchlejšiu obnovu kožných buniek a jednotlivých vrstiev novej kože, bez nepríjemného zjazvenia.

Tip na krém na hojenie rán

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, máme pre vás aj konkrétny tip na pomocníka, ktorý by okrem vyššie spomenutých byliniek nemal v domácej lekárničke chýbať. Krém na vlhké hojenie rán DebriEcaSan aquagel, ktorý vďaka udržiavaniu optimálnej vlhkosti a teploty v rane urýchľuje hojenie rán, dokonca o 40 %. Viac informácií, ako funguje sme zhrnuli v článku s tipmi, ako na rýchle hojenie a účinnú dezinfekciu kože.

 Odporúčame:

.
.
.

 

 ZDROJE: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37465989/

https://www.thewoundpros.com/post/why-moisture-is-critical-in-wound-healing

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3842869/