Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Hnačka u detí: Ako jej predísť a ako ju zastaviť?

Hnačka je jednou z najčastejších nástrah, ktoré striehnu na deti počas letných mesiacov na kúpaliskách, no taktiež počas celého roka v kútikoch obľúbených aquaparkov. Trávite v nich často voľný čas? Potom vás bude zaujímať, čo si môže z týchto miest odniesť aj črevný systém vášho drobca a najmä to, ako to riešiť.

Poradíme vám, ako sa hnačke u detí podľa možností vyhýbať, aké sú možnosti na udržanie zdravej črevnej mikroflóry a ako postupovať v prípade, že sa bolesť brucha a hnačka u detí vyskytnú. 

 

OBSAH:

 

  1. Čo robiť, aby neboli bolesť brucha a hnačka z kúpaliska nepriniesli?
  2. Ako zastaviť hnačku u detí?
  3. Ako dlho trvá hnačka u detí a aké má prejavy? 

 

Čo robiť, aby ste si bolesť brucha a hnačku z kúpaliska nepriniesli?


Aj keď sú bazény v aquaparkoch a na kúpaliskách dôkladne čistené, pravidelne kontrolované a ošetrované chlórom, nie je prakticky možné zamedziť v nich rozmnožovaniu baktérií, vírusov a patogénov. Tie sú následne prenášané priamym kontaktom na ľudí, a to najmä na deti. Štúdie poukazujú na fakt, že deti zostávajú vo vode dlhšie ako dospelí a počas plávania či bláznenia sa vo vode chtiac – nechtiac prehltnú omnoho viac vody ako dospelí. Ich imunitný systém je navyše v porovnaní s dospelými menej vyvinutý a aj preto sa hnačka u detí vyskytuje po návšteve bazénov omnoho častejšie ako u dospelých. Pre vyhnutie sa bolesti brucha a hnačke je potrebné, aby ste deťom neustále pripomínali opatrenia, ktoré môžu vzniku týchto komplikácií zabrániť. Aké to sú?

Prehltnutie vody ako hlavná príčina hnačky u detí


Jednoznačne najčastejšou príčinou vzniku hnačky u detí po pobyte v bazéne je jej konzumácia. Hoci mnohí rodičia vedia, že zamedziť tomu, aby sa dieťa vody napilo, je naozaj ťažké. Potrebné je preto neustále im to opakovať. Ak sa im aj stane, že sa voda do úst pri šantení dostane, mali by sa ju naučiť čo najskôr vypľuť, aby sa baktérie z nej nedostali do čriev. 

Pozor na spoločné priestory


Zdrojom prenosu nákazy môžu byť aj rôzne iné spoločné priestory a predmety, akými sú lehátka, toalety, zábradlia a podobne. Kontaktu rúk s týmito povrchmi sa pravdepodobne nevyhnete a preto je potrebné zabrániť následným dotykom tváre a úst. To platí väčšmi u menších detí, ktoré si radi dávajú do úst nielen svoje prsty, ale aj iné predmety. 

Dodržiavanie osobnej hygieny je základ


Pre zamedzenie prenosu baktérií a vírusov, ktoré spôsobujú hnačku u detí je potrebné dodržiavať osobnú hygienu. Pred vstupom do bazéna sa dôkladne osprchujte a urobte tak aj po ukončení kúpania. Nezabudnite použiť vhodné mydlo a použité plavky s uterákmi dôkladne vyperte. 

Zdravá črevná mikroflóra vytvára bariéru pred vírusmi a baktériami


Okrem vyššie uvedených opatrení môžete znížiť riziko infekcie udržiavaním zdravej črevnej mikroflóry. K zdravej životospráve môže pomôcť aj užívanie probiotík a laktobacilov, ktoré hrajú dôležitú úlohu nielen pri trávení, ale aj správnej funkcii imunitného systému.

 

DOKTOR EDO RADÍ: S podávaním laktobacilov deťom začnite už pred kúpaciou sezónou, aby boli črevá dostatočne pripravené na možné zdroje nákazy.

.
.

Ako zastaviť hnačku u detí?


V prípade, že sa bolesť brucha a hnačka po návšteve aquaparku objavili aj u vašich detí, pravdepodobne sa vám nepodarilo nákaze spojenej s kúpaním v bazénoch vyhnúť. Teraz je načase začať čo najskôr podnikať kroky, ktoré pomôžu hnačku zastaviť. 

Zabráňte dehydratácii


Jedným z najväčších rizík, ktoré prináša hnačka u detí, je dehydratácia organizmu. Dochádza pri nej totiž k strate veľkého množstva tekutín, ktoré je potrebné doplniť. Najvhodnejšie sú na tieto účely rehydratačné roztoky obsahujúce podstatné množstvo cukrov a soli, v danej situácii pre organizmus veľmi dôležité. Podávať však svojim deťom môžete aj sladený čierny čaj alebo obyčajnú vodu. 

 

DOKTOR EDO RADÍ: Rehydratačný roztok alebo akúkoľvek tekutinu dávkujte najprv v malých množstvách po lyžičkách s častým intervalom opakovania. Zabezpečíte tým rehydratáciu bez zbytočného dráždenia precitlivených čriev a tráviaceho traktu. 

Čo jesť, ak sa hnačka u dieťaťa vyskytne?


Základom pre správne liečenie hnačky u detí je podávanie ľahko stráviteľnej stravy. S jedlom je potrebné začínať opatrne v menších množstvách a tie postupne zvyšovať. Určite vynechajte mastné jedlá a mliečne výrobky. Tie je možné pre úplné vyliečenie podávať postupne až po pevnej stolici. Ako teda zastaviť hnačku pomocou jedálnička? Medzi najvhodnejšie patria nasledovné potraviny ako:

 

 

  • mrkvový odvar,
  • ryža,
  • banány,
  • jablkové pyré,
  • sucháre a slané tyčinky,
  • varené zemiaky.

 

Diétu pri hnačke u detí podporte prospešnými baktériami


Ako doplnková pomoc na zmiernenie príznakov a obnovu rovnováhy črevnej mikroflóry poslúžia taktiež vyššie spomínané probiotiká a laktobacily. Črevá sa dokážu za ich prítomnosti regenerovať rýchlejšie a preto je vhodné ich podávať deťom aj počas trvania hnačky.

Ako dlho trvá hnačka u detí a aké má prejavy?


Hnačka u detí môže mať rôzne prejavy a sprievodné znaky. Takisto sa nedá ani presne odpovedať na otázku, ako dlho hnačka u detí trvá. Jej priebeh a trvanie závisí od rôznych faktorov, pričom liečbu mnohokrát zvládnete aj doma. 

 

Kedy ísť s hnačkou u detí k lekárovi? Lekársku pomoc vyhľadajte ak:

 

  • hnačka trvá dlhšie ako 4 dni a jej priebeh sa nezlepšuje,
  • sa pridruží horúčka, výrazné zvracanie alebo krv v stolici,
  • je hnačka príliš silná a dieťa má príznaky dehydratácie.

Vírusová hnačka u detí


Sledovania a štúdie dokazujú, že vírusová gastroenteritída je najčastejšou hnačkou na oddeleniach všeobecnej praxe a na detských pohotovostiach. Ich počet sa počas letného obdobia zvyšuje, a to práve aj vďaka návšteve kúpalísk. Vírusová hnačka u detí je často sprevádzaná zvýšenou teplotou alebo horúčkou a únavou organizmu. Ak je dodržaná dostatočná hydratácia organizmu, oddych a diéta pri hnačke u detí, s jej príznakmi sa deti dokážu vysporiadať zväčša v priebehu 2 až 5 dní. 

Hnačka u detí bez teploty


Ak sa objaví hnačka u detí a je bez teploty, prípadne ďalších iných príznakov ochorenia, môže sa jednať o prejav rôznorodých problémov. Vyvolaná býva okrem rôznych potravinových alergických reakcií aj ako dôsledok užívania liekov, stresovej situácie, či prerezávania zubov u najmenších detí. Samozrejme, nie je vylúčená ani vírusová alebo bakteriálna infekcia. Deti s dobrým imunitným systémom a zdravou črevnou mikroflórou sa totiž dokážu s takouto hnačkou popasovať mnohokrát aj bez iných výrazných príznakov ochorenia. 

Dlhodobá hnačka u detí. Ako ju riešiť?


Chronická hnačka je špecifikovaná ako častá riedka stolica tri alebo viackrát denne, ktorá pretrváva dlhšiu dobu, a to minimálne 2 až 4 týždne. Nemusí ísť pritom o nepretržité trvanie. Jej príčiny môžu byť taktiež rôznorodé. Často sa spája s ochoreniami tráviaceho traktu, akými sú napríklad celiakia, syndróm dráždivého čreva alebo zápalové ochorenia čriev. Okrem toho však môže byť príznakom dlhodobého stresu, potravinových alergií ale aj parazitárnych infekcií. Dlhodobá hnačka u detí je každopádne jeden z prípadov, kedy treba ísť k lekárovi.

 

Hnačka u detí je určite nepríjemná nielen pre samotné dieťa, no aj pre rodičov, ktorí musia byť v týchto prípadoch veľmi pozorní. Ľahko totiž môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Ak vírusová hnačka u detí neminula ani vaše dieťa, za dodržania uvedených tipov ako zastaviť hnačku, by ste si s ňou mohli poradiť aj doma. Ako ste však zistili, existujú možnosti, ako podporiť črevnú imunitu a hnačke predchádzať. Veľký význam v tejto oblasti môže zohrať práve podávanie laktobacilov, ktoré sa určite oplatí deťom nasadiť aj v súvislosti s nadchádzajúcim jesenným obdobím. 

 Ponuka lactobacilov:

.
.

 

ZDROJE:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9004770/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8007205/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8883799/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/chronic-diarrhea-children