Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Hľadáte najlepší liek na pečeň? Prírodné lieky, vitamíny a babské rady

Ak by existoval jeden najlepší liek na pečeň, bolo by všetko jednoduchšie. To si zrejme povie každý, koho trápia príznaky chorej pečene. Nie je to však tak. Lieky na regeneráciu pečene vám najspoľahlivejšie určí a predpíše lekár špecialista. Ako však vedieť, kedy ho navštíviť a aké sú možnosti vyskúšať napríklad vitamíny, prírodné výživové doplnky alebo babské rady na pečeň? To všetko, spolu s mnohými tipmi a radami, ako sa dopracovať k tomu najlepšiemu lieku na pečeň práve pre vás, sme zhrnuli v tomto článku.

 

OBSAH ČLÁNKU

  1. Chorá pečeň príznaky
  2. Kedy vyhľadať pomoc lekára?
  3. Lieky na pečeň bez predpisu, prírodné výživové doplnky a vitamíny na pečeň
  4. Babské rady na pečeň
  5. Ako nájsť najlepší prírodný liek na pečeň?
chorá pečeň
Zdroj: www.canva.com

Chorá pečeň. Aké príznaky by ste si mali všímať?

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, avšak ruku na srdce. Ako často jej venujete pozornosť? Dovolíme si tvrdiť, že podobne ako mnohí ďalší, prebudíte sa až vo chvíli, keď sa objavia prvé problémy a príznaky, že s vašou pečeňou asi nie je niečo v poriadku. O to viac, ak si nie ste istý, o aké konkrétne príznaky vlastne ide. Platí totiž, že v prípade chorej pečene môžu byť ľahko prehliadnuteľné alebo sa zamieňajú s podozrením na iné zdravotné problémy.

Ktoré sú to?

  • Únava a slabosť,
  • žlté sfarbenie kože a očí, ktoré naznačuje problémy s odbúravaním bilirubínu,
  • tráviace ťažkosti,
  • nevoľnosť a zvracanie
  • strata chuti do jedla 
  • a pod.

Menej časté príznaky chorej pečene

Okrem týchto hlavných príznakov chorej pečene by ste mali spozornieť v prípade, ak sa objavia napríklad opuchy brucha a členkov. Tie sú ďalším varovným príznakom, že vaše telo zadržiava tekutiny a nie je s ním všetko tak celkom v poriadku. Mnohí ľudia s problematickou pečeňou ako prvé signály zaregistrovali aj tmavší moč alebo, naopak, príliš svetlú stolicu. U niektorých sa zase skôr objavili kožné problémy – napríklad svrbenie pokožky, veľké množstvo rýchlo sa tvoriacich modrín a podliatin alebo narušená mentálna pohoda (problém koncentrovať sa na bežné úlohy a zadania alebo celková zmätenosť). 

Čo je však úplne najdôležitejšie, je neignorovať varovné signály nášho organizmu a  snažiť sa prísť na ich príčinu. Ak len torcha tušíte, že by mohlo ísť o pečeň alebo sa vás týka hneď viacero z vyššie uvedených príznakov, malo by sa vám rozblikať výstražné svetlo. Hoci má pečeň skvelú schopnosť samoregulácie, dostatočne skorá diagnostika a vhodné opatrenia môžu výrazne prispieť k zlepšeniu jej funkcie a celkovému pocitu pohody.

žltačka
Zdroj: www.canva.com

Kedy vyhľadať pomoc lekára?


Kedykoľvek, ak máte podozrenie, že s vašou pečeňou nie je všetko v poriadku, je nanajvýš vhodné zvážiť návštevu lekára. Najskôr obvodného/všeobecného a ten zhodnotí, či sú príznaky a celkový stav na posúdenie špecialistu. Vo všeobecnosti platí, že odbornú pomoc by ste mali vyhľadať najmä vtedy, ak sa u vás objavia niektoré vyššie spomínané zdravotné ťažkosti alebo ak vás trápia nepríjemné pocity v oblasti brucha. 

Pozor aj v prípade, ak patríte medzi rizikové skupiny. Čo to znamená? Že sa u vás v rodine problémy s pečeňou vyskytli už predtým alebo taktiež ak konzumujete väčšie množstvo alkoholu, máte nadváhu alebo ste vystavení toxínom.

Vráťme sa však o krok späť. Ako lekár zistí, či sa jedná naozaj o pečeň? 

Najčastejším potvrdením/vyvrátením sú krvné pečeňové testy, ktoré posúdi podľa noriem. K dispozícii má taktiež celé spektrum diagnostických testov, ktoré problémy s pečeňou spoľahlivo naznačia ak nie priamo aj určia. A prečo to vlastne riešiť? Tak, ako v drvivej väčšine mnohých ochorení nášho organizmu, aj dostatočne skorá diagnostika problémov s pečeňou môže predísť vážnejším komplikáciám a umožní nájsť ten správny spôsob liečby alebo úpravu životného štýlu. 

Lieky na pečeň bez predpisu, prírodné výživové doplnky a vitamíny na pečeň

Mnohí z nás často hľadajú alternatívy k liekom na predpis a preto pred návštevou lekára hľadajú spôsoby, ako podporiť svoju pečeň bez klasických liekov (napríklad z dôvodu neželaných vedľajších účinkov). To však nie je práve ideálny postup, keďže tak nevedomky môžete prepásť ten správny čas, ako podchytiť problémy s pečeňou už v zárodku a zvýšiť tak šancu na úspešnú liečbu. Napokon, aj lekár vám môže namiesto klasických liekov na predpis v niektorých prípadoch odporučiť vitamíny alebo prírodné výživové doplnky, ktoré na pečeň priaznivo vplývajú. 

Ostropestrec mariánsky na pečeň

Medzi najvyhľadávanejšie patria prípravky obsahujúce ostropestrec mariánsky, známy aj ako rastlinu s názvom silybum marianum. Prečo? Ostropestrec obsahuje silymarínu, ktorý je predmetom záujmu v oblasti podpory funkcie pečene. Hoci aktuálne neexistuje štandardizovaná dávka ostropestreca mariánskeho, podľa zdrojov väčšina ľudí prijíma 20 až 300 miligramov denne. Odporúčaný denný príjem pestreca mariánskeho na pečeň je cca 150 miligramov, pričom sa užíva jeden až trikrát denne.

DOKTOR EDO RADÍ: Ostropestrec mariánsky sa často odporúča aj pri rôznych detoxikačných pečeňových kúrach a regenerácii pečene. Napríklad aj v kombinácii s inými prírodnými látkami, ako je šišiak bajkalský. Jedným z nich je Hepal, prírodný výživový doplnok podporujúci normálnu činnosť pečene. 

Okrem ostropestreca môžu byť prospešné aj vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín E, vitamín C a zinok. Úlohou týchto látok je rola antioxidantov, ktoré môžu prispieť k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Ak si nie ste istý, aký je rozdiel medzi klasickým a oxidačným stresom, odpovede nájdete v článku v našom blogu.

Opäť však pripomíname, že voľnopredajné lieky a vitamíny môžu byť užitočným nástrojom na podporu pečene, no v žiadnom prípade nenahradia vášho lekára a odbornú pomoc.

Škodia vitamíny na pečeň?

V niektorých prípadoch platí, že vitamíny môžu prispieť k poškodeniu pečene, najmä v súvislosti s neprimeraným dávkovaním. Preto by ste sa vždy mali presvedčiť o odporúčaných množstvách a taktiež o tom, čo sa stane, ak užijete z konkrétneho vitamínu viac, než to vaše telo potrebuje. Príkladom je nadmerný príjem vitamínu A alebo vitamínu B3 (známy aj ako niacín), ktoré môžu negatívne ovplyvniť funkciu pečene a spôsobiť nežiadúce účinky.

Je preto vždy nadmieru dôležité dodržiavať odporúčané denné dávky vitamínov a nekombinovať viacero doplnkov bez konzultácie s odborníkom. 

Aké sú babské rady na pečeň?

Vždy tu boli, sú a zrejme aj vždy budú. Domáce rady alebo takzvané babské rady, ktorých snahou je prirodzene podporiť naše zdravie. V prípade problémov s pečeňou sa najčastejšie odvolávajú na bylinné čaje z púpavy, artičokov alebo mäty piepornej, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť celkové trávenie. Veľmi obľúbenou radou je aj zaradenie kurkumy, ktorá je vyhľadávaná pre svoje antioxidačné vlastnosti. Pozor však na dlhodobé užívanie a príliš vysoké dávkovanie, inak hrozí podľa najnovších štúdií opačný efekt.

Iné babské recepty odporúčajú všemocný cesnak, ako prírodného pomocníka pre detox organizmu alebo vypiť ráno, ešte na lačný žalúdok vlažnú vodu s citrónom. Aby sme však nezabudli na správnu životosprávu a všeobecné odporúčania, ktoré platia takmer pri každom zdravotnom probléme alebo skôr prevencii pred nimi, odporúča sa:

  • jesť vyváženú stravu bohatú na ovocie a zeleninu,
  • obmedziť tučné a vyprážané jedlá ,
  • dodržiavať dostatočný pitný režim,
  • pohyb a pravidelná fyzická aktivita.
kurkuma na pečeň
Zdroj: www.canva.com

Ako nájsť najlepší prírodný výživový doplnok alebo liek na pečeň?

Veríme, že vďaka vyššie uvedeným informáciám už tušíte, ako sa v zorientovať v doplnkoch, vitamínoch a prírodných výživových doplnkoch na pečeň. Aby ste však našli ten najlepší práve pre vás, tu je niekoľko tipov na záver, na aké parametre sa pri výbere zamerať.

  • Poraďte sa so svojím lekárom

Skôr, než začnete akéhokoľvek liek či doplnok užívať, konzultujte to so svojím doktorom alebo lekárnikom. 

  • Pozrite sa na zloženie 

Okrem overených účinných látok si nezabudnite na etikete prečítať aj zvyšné zloženie. Napríklad informácie o tom, či boli použité zbytočné farbivá a konzervanty alebo odkiaľ produkt pochádza.

  • Overte kvalitu produktu

Orientujte sa na vitamíny a výživové doplnky od renomovaných výrobcov, ktorí dodržiavajú požadované štandardy kvality a bezpečnosti. 

  • Zvážte svoje individuálne zdravotné potreby

Ak máte iné zdravotné ťažkosti alebo užívate už nejaké lieky, mali by ste zvážiť riziko interakcií a teda sa opäť raz poradiť s odborníkom.

  • Čítajte recenzie a skúsenosti

Na diskusných fórach alebo sociálnych sieťach nájdete množstvo skúsenosti iných ľudí. Tí vám môžu tiež poskytnúť užitočné informácie produktoch, ktoré máte práve v hľadáčiku.

 

 PODPORIŤ ZDRAVIE SVOJEJ PEČENE



 

ZDROJE: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502 

https://draxe.com/nutrition/milk-thistle-benefits/ 

https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/vitamin-b3-niacin

https://scitechdaily.com/millions-at-risk-popular-herbal-supplements-linked-to-potential-liver-damage/