Mena
EUR
Jazyk
Slovenčina

Detoxikácia organizmu a najčastejšie mýty. Ktoré sú to?

Detoxikácia organizmu je trendom už niekoľko rokov. Obzvlášť na jar, kedy panuje všeobecné povedomie o tom, že treba telo zbaviť všetkých nánosov, ktoré si zima na ňom vybrala ako daň. Vianoce, fašiangy, Veľká noc… To všetko sú sviatky a udalosti spojené s množstvom chutných pokrmov a ak sa k tomu pridá aj obmedzená telesná aktivita, človek môže nadobudnúť dojem, že je detoxikácia organizmu presne to, čo potrebuje, aby sa dostal opäť do formy. Ako je to v skutočnosti? Čo sa za týmto pojmom skrýva a aké sú najväčšie chybné informácie, ktoré sa k detoxu viažu?

OBSAH ČLÁNKU

  1. Čo je detoxikácia organizmu?
  2. Mýtus 1: Na detoxikáciu organizmu potrebujem špeciálne lieky alebo doplnky
  3. Mýtus 2: Silný detox podporí moju vitalitu a nabije ma energiou
  4. Mýtus 3: Detox vodou má očistný charakter
  5. Mýtus 4: Detoxikácia organizmu pomáha pri chudnutí
  6. Mýtus 5: Detoxikácia tela a očista hrubého čreva zlepší moje zdravie
  7. Pestrec mariánsky a detox
Detox
Zdroj: www.canva.com

Čo je detoxikácia organizmu?

Detoxikácia organizmu je prirodzený proces, ktorý v ľudskom tele funguje od nepamäti. Naše telo je ako dokonalá čistička. V nej neustále pracujú pečeň, obličky a črevá na tom, aby z tela odstránili všetko nepotrebné. Inak povedané – ide o proces, pri ktorom sa telo zbavuje toxínov a škodlivých látok z potravy, vody či ovzdušia.

Možno ste už počuli o drastickejšom silnom detoxe alebo trendoch typu detox tela vodou. Či už jednodňový alebo dlhší. Všetky tieto moderné detoxy sľubujú, že krátkodobý režim vyrieši vaše zdravotné problémy. V skutočnosti sa však detoxikácia tela odohráva priebežne a nie je nutné ju umelo vyvolávať z extrému do extrému. Samozrejme, existujú spôsoby, ako robiť detox správne. Tak môžete svojmu telu pomôcť. Napríklad si vyberiete kvalitnejšie potraviny a oblúkom sa vyhnete polotovarom plným chémie, budete piť dostatok tekutín (tých zdravých ako voda a ovocno-zeleninové šťavy) a zaradíte do jedálnička užitočných pomocníkov na detoxikáciu organizmu, ako je napríklad ostropestrec mariánsky. 

.
.
.

Čo to v skratke znamená? Realita je taká, že detoxikácia organizmu je predovšetkým o dlhodobých návykoch, ktoré pomáhajú vášmu telu pracovať bez zbytočnej záťaže deň čo deň. 

Mýtus 1: Na detoxikáciu organizmu potrebujem špeciálne lieky alebo doplnky

Celkom určite ste sa stretli s reklamami, ktoré sľubujú, že sa vďaka zázračným tabletkám alebo práškom zbavíte všetkých toxínov v tele. Toto môžeme rovno označiť za mýtus. Pravda je, že najdôležitejšiu prácu pri očiste tela vykonávajú naše orgány. Tie totiž nepretržite filtrujú odpadové látky a prirodzene sa ich zbavujú. 

Podľa štúdií sa dokonca preukázalo, že väčšina detoxikačných diét nemá vedecký základ a ich benefity sú často prehnané. Vedci z Harvardu dokonca tvrdia, že drvivá väčšina komerčných produktov alebo diét nemá preukázateľný význam okrem bežného placebo efektu. V týchto prípadoch obsahujú špeciálne lieky a produkty iba laxatíva alebo diuretiká, ktoré síce môžu dočasne navodiť pocit ľahkosti, no nevyriešia príčinu prípadných ťažkostí. Pozitívny vplyv môžu mať rôzne prírodné extrakty, ktoré síce nepôsobia ako zázračný liek, ale skôr podpora prirodzenej detoxikácie tela. 

Mýtus 2: Silný detox podporí moju vitalitu a nabije ma energiou


Veľa ľudí je presvedčených, že ak si doprajú silný detox, okamžite pocítia príval energie. Vychádza to z predstavy, že keď telo zbavíme všetkého „zlého“, stane sa zrazu bezchybne fungujúcim strojom. Skutočnosť však býva úplne iná. Podstúpiť prísnu kúru založenú iba na šťavách či extrémnom kalorickom obmedzení môže telu viac uškodiť než pomôcť.

Síce možno platí, že ak niekoľko dní pijete len zeleninové a ovocné šťavy, dočasne pocítite ľahkosť, no zároveň hrozí, že budete mať nedostatok dôležitých živín. Príliš drastická detoxikácia tela môže viesť k vyčerpaniu a paradoxne oslabiť imunitný systém. A naštartovať opäť svoju imunitu, rozhodne nie je otázkou jedného dňa. 

Zase raz platí, že ak chcete byť vitálnejší, zázračný gombík neexistuje. Efektívnejšie (áno, aj nepohodlnejšie) je zamerať sa na vyváženú stravu a dostatok pohybu. Dôležité je totiž myslieť na dlhodobú rovnováhu, nie na extrémne očistné metódy, akým silný detox je.

Detoxikácia organizmu
Zdroj: www.canva.com

Mýtus 3: Detox vodou má očistný charakter

Možno ste sa už stretli s odporúčaním, aby ste pri „detoxe tela vodou“ niekoľko dní konzumovali iba vodu a bylinkové čaje. So zbožným prianím, že takto urýchlite očistu, zbavíte telo toxínov a využijete detox na chudnutie. Áno, pre detoxikáciu tela je voda dôležitá, no sama o sebe nie je magickým riešením.

Telo potrebuje živiny – bielkoviny, tuky, sacharidy či vitamíny – na to, aby dokázalo správne fungovať. Ak tieto látky dlhodobo neprijímate, môžete síce pocítiť dočasnú ľahkosť, no reálne riskujete oslabenie imunitného systému a vznik ďalších zdravotných problémov. Voda má totiž ako jediný prostriedok očisty svoje limity. Ide o prirodzenú tekutinu, ktorá udržuje organizmus vo forme, no extrémne vodné hladovky nemôžu nahradiť prirodzené procesy tela. Takéto praktiky sa síce môžu javiť ako rýchla a radikálna cesta k očiste, no v konečnom dôsledku vedia spôsobiť viac škody než úžitku. 

DOKTOR EDO RADÍ: Detox tela vodou je jednou z veľmi obľúbených metód, ktoré potom inklinujú k častému opakovaniu a môžu narobiť v organizme značné problémy. Najmä pri extrémnych prípadoch, kedy hovoríme o viacerých dňoch. Skôr, než sa do neho pustíte, odporúčame zoznámiť sa so všetkými rizikami detoxu, ktoré so sebou nesie.

Mýtus 4: Detoxikácia organizmu pomáha pri chudnutí

Ak by sme si vzali modelový príklad človeka, ktorý sa týždeň stravuje len pomocou „detox“ nápojov, na prvý pohľad by ste povedali wau, super. Výsledky na váhe by totiž videl takmer okamžite. Avšak pozor, tie môžu byť zavádzajúce. Matematika totiž nepustí. Ak príjem kalórií radikálne znížite, telo sa prepne do úsporného režimu, čo môže spôsobiť spomalenie metabolizmu a následný jojo efekt. Navyše, ak dlhší čas neprijímate dostatok bielkovín a tukov, riskujete aj oslabenie svalov či zhoršenie kvality pokožky.

Aj napriek tomu si ľudia myslia, že ak telo zbavíme všetkých „nečistôt“, automaticky dôjde aj k úbytku tuku. V skutočnosti sa však väčšina váhovej straty, ktorú takto dosiahnete, dá pripísať len vode a obsahu čriev. Nebuďte preto prekvapení, že ak takúto detoxikáciu tela ukončíte, ručička na váhe sa onedlho vráti na pôvodné číslo. Takéto rýchle chudnutie je len o odvodnení či vyprázdnení tráviaceho traktu. Detoxikácia organizmu síce môže prispieť k lepšiemu fungovaniu tela, ale naozajstná redukcia hmotnosti vyžaduje trpezlivý a komplexný prístup. Ak hľadáte spôsob, ako schudnúť zdravo, overené cviky a stravu nájdete v našom článku.

Chudnutie
Zdroj: www.canva.com

Mýtus 5: Detoxikácia tela a očista hrubého čreva zlepší moje zdravie

Na začiatok je potrebné si uvedomiť, že si vaše črevá si dokážu poradiť s odpadovými látkami vďaka prirodzeným mechanizmom, ako je peristaltika (inak povedané sťahovanie a uvoľňovanie svalov). Niektorí ľudia však propagujú drastickejšie metódy očisty hrubého čreva, napríklad rôzne klystíry či hydrokolonoterapie. Tie síce prinášajú dočasnú úľavu, no môžete si vďaka nim narušiť prirodzený ekosystém črevnej mikroflóry a riskovať vážnejšie problémy. Navyše, ak takéto zásahy vykonávate nesprávne alebo príliš často, hrozí poškodenie črevnej sliznice. 

Detoxikácia tela naozaj prebieha priebežne, a ak vaše orgány fungujú správne, hrubé črevo sa samo čistí prirodzeným spôsobom. Nie je vôbec nutné podstupovať radikálne procedúry, ktoré v konečnom dôsledku môžu priniesť viac negatívnych ako pozitívnych účinkov. 

Ostropestrec Mariánsky

Pestrec mariánsky a detox. Ako to funguje?

Najčastejšie mýty spojené s detoxikáciou organizmu sme si vysvetlili. Už vám musí byť jasné, že telo má vlastné premyslené procesy, ktoré denne pracujú na jeho očiste. A hoci môžu extrémne očistné kúry a procedúry ako detox vodou alebo akýkoľvek iný silný detox pôsobiť lákavo, nedajte sa nachytať. Tajomstvom zdravej a udržateľnej detoxikácie tela je rovnováha – nepreháňať, neskĺznuť do extrémov a podporiť prirodzené procesy tela tým, čo skutočne funguje.

Jedným z overených pomocníkov je pestrec mariánsky. Táto bylinka sa dlhodobo spája s podporou zdravej funkcie pečene, ktorá je kľúčovým orgánom pri odbúravaní škodlivých látok z tela. Jeho aktívna zložka, silymarín, pomáha chrániť pečeňové bunky pred poškodením a podporuje ich regeneráciu. Pestrec mariánsky môžete zaradiť do jedálnička vo forme čaju, oleja či šikovných doplnkov výživy.

Vyskúšať výživové doplnky na DETOX:

.
.
.

 

ZDROJE

https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-science-support-the-claims

https://www.healthline.com/nutrition/detox-diets-101

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox

https://www.health.harvard.edu/blog/harvard-health-ad-watch-whats-being-cleansed-in-a-detox-cleanse-2020032519294

 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: