Ako naštartovať imunitu v zimnom období?
Pre mnohých ľudí sú vianočné sviatky najkrajším obdobím v roku. Pre imunitu však môžu byť záťažou a rovnako si treba dať pozor na obdobie po zimných prázdninách, kedy sa deti vracajú do škôl. Prečo vie byť toto obdobie rizikové a ako naštartovať imunitu tak, aby ste zimu prežili v zdraví a pohode? Poďme sa na to spolu pozrieť.
OBSAH:
- Prečo môže byť imunita po sviatkoch ohrozená?
- Ako imunitu opäť naštartovať?
- Čo na imunitu u dospelých?
- Objavte prírodný liek na imunitu
- Čo na imunitu u detí?
Prečo môže byť imunita po sviatkoch ohrozená?
Zimné sviatky sú známe ako obdobie pokoja, rodinných stretnutí a výnimočných chvíľ. No zatiaľ čo si naše duše oddýchnu a načerpajú nové zážitky, naše telo môže dostávať zabrať. Počas sviatkov často meníme svoje zaužívané návyky – jeme viac, hýbeme sa menej a naša imunita môže byť oslabená. Pozrite sa na faktory, kvôli ktorým môžete byť po sviatkoch náchylnejší na sezónne choroby.
Návštevy sú pre vírusy príležitosťou
Vždy je veľmi príjemné opäť navštíviť príbuzných či priateľov, s ktorými ste sa dlhšie nevideli. Zvýšený kontakt s ľuďmi však zároveň znamená zvýšené riziko šírenia respiračných ochorení, vrátane chrípky a prechladnutí. Imunite neprospieva ani nepravidelný spánkový režim spôsobený vianočnými večierkami či dlhými nočnými rozhovormi.
Nezdravá strava a alkohol si vyberajú svoju daň
Počas sviatkov si radi doprajeme. Nie je ľahké odolať množstvu lákavých cukroviniek, mastných jedál a alkoholu okolo seba. Nadmerný príjem cukru a nasýtených tukov však v tele môže spôsobovať zápalové procesy, ktoré oslabujú imunitný systém. Rovnako si treba dať pozor na nedostatok čerstvej zeleniny a ovocia počas sviatkov. V prípade, ak je ich množstvo obmedzené, oberáte sa o príjem množstva dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré vás môžu chrániť.
Menej pohybu, menej imunity
Bežné cvičenie či športovanie, na ktoré sme počas roka zvyknutí, zvykne ísť počas sviatkov bokom. Ohrozené sú najmä naše rutiny vo vonkajších športoch, od ktorých nás odrádza chladné počasie.
Veľa času tiež trávime prípravami na sviatky a následne na návštevách za stolom plným jedla. To všetko prispieva k zníženiu každodenného pohybu. Menej aktivity následne znamená slabšiu cirkuláciu krvi, ktorá má dôležitú úlohu v prenose živín a kyslíka k bunkám – vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za imunitnú odpoveď.
Pozor na návrat detí do školy
Špeciálne riziko so sebou prináša obdobie návratu detí po zimných prázdninách do školy. Po období návštev prichádzajú opäť do kontaktu s množstvom detí a učiteľov, ktorí rovnako chodili po návštevách. To všetko vytvára ideálne podmienky pre šírenie vírusov a baktérií. Deti si navyše neraz neuvedomujú dôležitosť hygieny, ako je pravidelné umývanie rúk či zakrývanie úst pri kašľaní, čo situácii vôbec neprospieva. Ohrozené pritom nie sú iba deti. Ak dieťa prinesie bacily zo školy domov, choroba sa môže rýchlo rozšíriť aj na ostatných členov rodiny. Aj preto je dôležité venovať tomuto obdobiu pozornosť a prijať opatrenia, ktoré môžu riziko nákazy znížiť.
Chladné počasie imunitu nešetrí
V chladnom a vlhkom počasí sa vírusy a baktérie môžu šíriť ľahšie. Počas zimy tiež máme k dispozícii menej slnečného svetla, čo vedie k poklesu hladiny vitamínu D. Ten hrá podľa viacerých štúdií doslova kľúčovú rolu v budovaní imunity.
DOKTOR EDO RADÍ: Vitamín D má okrem dôležitej role pri budovaní našej imunity aj ďalšie účinky, o ktorých ste možno netušili. V nedávnom článku v našom blogu zistíte, s čím všetkým vám dokáže pomôcť.
Ako imunitu opäť naštartovať?
Povedali sme si viacero dôvodov, pre ktoré môže byť po sviatkoch naša imunita oslabená. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako ju opäť naštartovať, aby ste si mohli zvyšok zimy užiť naplno.
Čo na imunitu u dospelých?
Vyvážená strava ako základ
Základom každej zdravej imunity je kvalitná strava bohatá na vitamíny a minerály. V zime môžete siahnuť po citrusových plodoch bohatých na vitamín C, ako sú pomaranče, citróny či grapefruit. Pre správne naštartovanie imunity odporúčame i brokolicu a listovú zeleninu ako špenát, kel či rukola. Ich vysoký podiel antioxidantov pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré môžu oslabovať imunitu a zvyšovať riziko ochorení. Okrem toho obsahuje listová zelenina aj vitamíny A, C a E, ktoré podporujú tvorbu a správne fungovanie bielych krviniek, teda základnej zložky obranyschopnosti organizmu.
DOKTOR EDO RADÍ: Zaradiť do pravidelného jedálnička nezabudnite aj fermentované potraviny ako kefír, jogurty či kyslá kapusta. Podporíte nimi zdravie svojich čriev, v ktorých sa nachádza 70 – 80 % imunity.
Návrat k pohybovým rutinám
Venovali ste sa športu, no počas sviatkov ste z toho vypadli? Nič sa nedeje, každý občas potrebujeme pauzu. Štúdie však potvrdzujú, že pohyb na čerstvom vzduchu má pri budovaní imunity doslova nezastupiteľnú úlohu, a tak sa určite oplatí nájsť si k pohybu cestu znova. Zdravé, samozrejme, môžu byť aj indoorové športové aktivity. Áno, všetci vieme, ako to často dopadá s novoročnými predsavzatiami. Keď si však nastavíte jasný a realistický plán, veríme, že pri pohybe dokážete zotrvať dlhodobo. Motivovať vás môže napríklad i kúpa permanentky do fitness centra či spoločné výzvy s priateľmi. Začnite s malými cieľmi, ktoré pre vás nebudú odrádzajúce, a zvyšujte ich pekne postupne.
Najlepšie vitamíny na imunitu
Pri každodenných povinnostiach nie je vôbec jednoduché dodržiavať stravu, v ktorej si telo dokáže nájsť všetko potrebné. Aj preto má zmysel dopĺňať si živiny kvalitnými vitamínmi a výživovými doplnkami.
Nakoľko je von v zime oveľa menej slnečného svetla, vitamín D je potrebné si dopĺňať z iných zdrojov. Dnes je na trhu množstvo kvalitných výživových doplnkov, ktoré zároveň zabezpečia jeho dobrú vstrebateľnosť.
Neoddeliteľne spojené s imunitou je i zdravie črevnej mikroflóry. Tú viete podporovať napríklad dopĺňaním laktobacilov. Tieto prospešné baktérie pomáhajú udržiavať rovnováhu v črevách a podporujú obranyschopnosť organizmu.
Objavte prírodný liek na imunitu
Počuli ste už o kolostre? Ide o prvé mlieko, ktoré dostáva kozliatko či teliatko po narodení od mamy. Tento prírodný poklad je bohatý na protilátky, rastové faktory a široké spektrum živín, ktoré doslova naštartujú váš imunitný systém. Výživový doplnok je, samozrejme, v prípade všetkých poctivých výrobcov vyrábaný 100 % eticky zo zostatkového mlieka, ktoré už mláďatko nevyužije.
Premýšľate, ako si vybrať tie najlepšie vitamíny či výživové doplnky na nakopnutie svojej obranyschopnosti? Dostupné sú aj hotové balíčky výživových doplnkov, ktoré sú špeciálne vyskladané tak, aby ste svoju imunitu podporili vo všetkých najdôležitejších smeroch.
Čo na imunitu u detí?
Obdobie, kedy sa deti po prázdninách vracajú do školy, môže byť z hľadiska prenosu chorôb špeciálne rizikové. Zistite, ako podporiť ich prirodzenú imunitu, aby si mohli po zvyšok zimy užívať všetko, čo ich baví.
Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu
Aj v zimnom období je dôležité, aby deti trávili čas vonku. Ak ste s nimi chodili počas sviatkov na vychádzky menej, môžete sa k tomuto zvyku znova vrátiť. Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje ich odolnosť voči chorobám a podporuje správnu funkciu pľúc a srdca.
Strava bohatá na vitamíny
Aj u detí je, samozrejme, nenahraditeľnou zložkou imunity vyvážená strava. Doprajte deťom ovocie a zeleninu bohaté na vitamín C – jahody, pomaranče, kiwi či napríklad papriku. Tieto potraviny pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a podporujú tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravie slizníc. Rovnako nezabúdajte na listovú zeleninu bohatú na antioxidanty a potraviny obsahujúce probiotické kultúry (jogurty, bryndza, kyslá kapusta, …)
Výživové doplnky sa vedia so stravou skvelo dopĺňať
Podobne ako u dospelých, ani u detí nie je ľahké každý deň dodržiavať dokonale bohatú stravu. Ich imunite preto zásadne pomôže, ak im zabezpečíte popri strave aj prísun vhodne zvolených výživových doplnkov.
Kľúčové je dopĺňanie vitamínu C. Ten je známy svojimi silnými antioxidačnými účinkami, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom a podporujú tvorbu bielych krviniek. Po období, kedy deti jedli viac sladkostí a menej sa hýbali na čerstvom vzduchu, má dopĺňanie tohto vitamínu zásadný význam.
Mimoriadne dôležitá je i starostlivosť o detskú črevnú mikroflóru, nakoľko práve v črevách sídli väčšina celkovej imunity. Doprajte deťom detské probiotiká, ktoré im môžu pomôcť nielen s trávením, ale aj s ochranou pred vírusmi pri návrate do školy.
Ideálnym doplnkom výživy môže byť i kolostrum pre deti. Kolostrum obsahuje vysoké množstvo imunoglobulínov, protilátok a rastových faktorov, ktoré pomáhajú budovať silnú imunitnú obranu, ale aj rýchlejšiu regeneráciu organizmu pri ochoreniach. Tento doplnok navyše taktiež prispieva k zdravej črevnej mikroflóre, ktorá hrá v celkovom zdraví a imunite nezastupiteľnú rolu.
Ak premýšľate, ako deťom namiešať ten správny mix doplnkov výživy pre ich imunitu, siahnuť opäť môžete po hotovom zvýhodnenom balení, v ktorom nájdete špeciálny výber detských produktov pre tento účel.
ZDROJE:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7281985/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7913501/